High school sports schedules for Feb. 12, 2024

By:


Sunday, February 11, 2024 | 7:28 PM


High schools

Basketball

Boys

Monday’s schedule

Nonsection

Aquinas Academy at Sewickley Academy, 7:30 p.m.

Beaver Falls at Central Valley, 7:30 p.m.

Belle Vernon at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Bentworth at West Greene, 7 p.m.

Bethel Park at North Allegheny, 7:30 p.m.

Carlynton at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Connellsville at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Cornell at Freedom, 7:30 p.m.

Eden Christian at Freeport, 7:30 p.m.

Fort Cherry at South Side, 7 p.m.

Gateway at Butler, 7:30 p.m.

Knoch at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Moon at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Neshannock at Laurel, 7:30 p.m.

North Catholic at Central Catholic, 7:30 p.m.

North Hills at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Norwin at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Peters Township at Baldwin, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Shenango, 7:30 p.m.

Rochester at Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

South Fayette at Seton LaSalle, 7:30 p.m.

West Mifflin at Penn Hills, 7:30 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Nonsection

Albert Gallatin at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Armstrong at Gateway, 7:30 p.m.

Baldwin at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Bethel Park at South Park, 7:15 p.m.

Butler at Karns City, 7:30 p.m.

Central Valley at Chartiers-Houston, 7 p.m.

Charleroi at Monessen, 7 p.m.

Fort Cherry at South Side, 5:30 p.m.

Fox Chapel at Canon-McMillan, 6 p.m.

Frazier at Geibel, 5:30 p.m.

Greensburg Central Catholic at Peters Township, 7 p.m.

Laurel at Knoch, 7:30 p.m.

Mars at Montour, 7:30 p.m.

Northgate at Hopewell, 6:30 p.m.

Obama Academy at Penn Hills, 6 p.m.

Pine-Richland at Beaver, 7:30 p.m.

Plum at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Steel Valley at Seton LaSalle, 5:30 p.m.

St. Joseph at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Waynesburg at California, 7 p.m.

West Mifflin at Clairton, 7:30 p.m.

Woodland Hills at North Allegheny, 4:30 p.m.

Hockey

PIHL

Monday’s schedule

Class 3A

Canon McMillan at North Allegheny, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

Class 2A

Penn-Trafford at Franklin Regional, Palmer Imaging Arena, 6:30 p.m.

Class A

Quaker Valley at West Allegheny, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.

Kiski at Meadville, Meadville Area Recreation Center, 7:45 p.m.

Beaver at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.

Hampton at Moon, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Varsity D2

Deer Lakes at Neshannock, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Carrick at Knoch, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

Ringgold at Sewickley Academy, RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.

Central Valley at Wilmington, Hess Ice Rink, 9:20 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email [email protected]. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

First appeared on tribhssn.triblive.com

Leave a Comment

Scroll to Top